Πρακτική Άσκηση εκτός ΕΣΠΑ

Απάντηση
mdimaki
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: 28 Μαρ 2013 11:58

Πρακτική Άσκηση εκτός ΕΣΠΑ

Δημοσίευση από mdimaki »

Αγαπητοί/-ές φοιτητές/-τριες
Το μήνυμα αυτό απευθύνεται σε εσάς που θέλετε να κάνετε πρακτική άσκηση φέτος το καλοκαίρι, αλλά δεν καταφέρατε να ενταχθείτε στο χρηματοδοτούμενο πρόγραμμα ΕΣΠΑ, είτε επειδή έχετε ξαναπάει άλλη χρονιά, είτε επειδή δεν προλάβατε τις αιτήσεις, είτε... Αφορά για παράδειγμα κάποιους από σας που συμμετέχουν στην πρακτική άσκηση στο Λιμενικό Ταμείο Σκύρου με επιβλέπουσα την κα. Σκαναβή, αλλά επειδή έχουν ήδη ασκηθεί άλλη χρονιά, δεν καλύπτονται από το ΕΣΠΑ.

Αν λοιπόν τελειώσατε το 4ο εξάμηνο σπουδών, το Τμήμα μπορεί να σας καλύψει την ασφάλιση κατά ατυχήματος αν αποφασίσετε να ασκηθείτε σε φορέα με περιβαλλοντικό αντικείμενο το καλοκαίρι. Θα παραδώσετε στο τέλος εργασία σε επιβλέποντα καθηγητή του Τμήματος και αν δεν έχετε περάσει ήδη το μάθημα, θο βαθμός σας θα καταχωρηθεί. Δηλαδή κάνετε ό,τι και οι υπόλοιποι με μόνη διαφορά ότι δεν θα υπάρξει μηνιαία αποζημίωση για εσάς!

Σ' αυτήν την φάση το μόνο που χρειάζεται είναι να μου πείτε σε
1. ποιον φορέα
2. ποιο διάστημα και
3. με ποιον επιβλέποντα
θα κάνετε την πρακτική άσκηση. Το διάστημα άσκησης θα πρέπει να είναι ίσο ή μεγαλύτερο του μήνα. Οι 11047, 12061, 12011, 12022 μου έχουν ήδη δηλώσει φορέα και επιβλέπουσα, αλλά όχι διάστημα άσκησης.

Σε μεταγενέστερη φάση θα σας ζητήσω να έρθετε από το γραφείο μου και να παραλάβετε τις συμβάσεις σας. Θα σας πρότεινα να μην φύγετε από το νησί μέχρι να τις παραλάβετε.

Ευχαριστώ!
--
Christos Matsoukas
Assistant Professor
Dept. of Environment
Xenia Building
University of the Aegean
Mytilene, 81100
Greece
Tel.: +30 2251036289
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τμήμα Περιβάλλοντος”