ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ

Ανακοινώσεις Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων.
Δημοσιεύσεις μόνο από τους Συντονιστές.

Συντονιστής: tde_akad_gram

Απάντηση
ekokolaki
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: 23 Μαρ 2018 11:36

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ

Δημοσίευση από ekokolaki »

ΤΜΗΜΑ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ (Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2020)-
Αθήνα, 5-10-2020
Στις ανακοινώσεις του “open e- class” μπορούν οι ενδιαφερόμενοι-ες να δουν τα αποτελέσματα των εξετάσεων στην Εισαγωγή στην Οικονομική.
Οι επιδόσεις μοιάζουν ικανοποιητικές. Προάγονται 35 σε σύνολο 63 συμμετοχών (55,6%).
Από ακαδημαϊκή άποψη όμως τα πράγματα δεν είναι ικανοποιητικά. Εμφανίζονταν να οφείλουν το μάθημα 368 άτομα αλλά στις εξετάσεις συμμετείχαν μόνο 63 φοιτητές -τριες – δηλαδή μόλις το 17% περίπου. Από τους 35 προαγόμενους οι 28 έχουν πάρει βαθμό 5 κι από αυτούς η συντριπτική πλειοψηφία είχαν ουσιαστικά βαθμό πολύ χαμηλότερο. Έχουν γίνει ακροβασίες για να στοιχειοθετηθεί το ποθητό πέντε σε πάμπολλες περιπτώσεις.
Πρέπει να σημειωθεί ότι μεταξύ των συμμετοχών στις εξετάσεις βρέθηκε ένα ελάχιστο ποσοστό πρωτοετών: μόλις 9 φοιτητές-τριες (ή 14% του συνόλου των συμμετοχών). Από αυτούς μόνον ένας προάγεται… Ωστόσο το ποσοστό των πρωτοετών στο σύνολο όσων οφείλουν το μάθημα είναι 41% (ή 151 άτομα).
Από την πλευρά μου, καθώς λήγει η διδακτική μου απασχόληση στο ΤΔΕ έκρινα ότι όφειλα να περιορίσω τις εκκρεμότητες και έκανα ό,τι μπορούσα προς αυτήν κατεύθυνση. Ατυχώς είναι μεγάλη πλειοψηφία οι φοιτητές-τριες που δεν θέλουν να συνεργαστούν ούτε να εκμεταλλευτούν τις όποιες ευκαιρίες.
Στους περισσότερους φοιτητές-τριες που εξετάστηκαν προφορικά τον Ιούνιο ή τον Σεπτέμβριο υπογραμμίστηκε «πόσο άδειο μπορεί να είναι το πουκάμισο» όταν οι σπουδές δεν εδραιώνουν κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις. Μετά από αυτές τις προειδοποιήσεις νομίζω ότι η αριθμητική της βαθμολογίας μπορούσε να γίνει αρκετά ευέλικτη ώστε να απαλλάξει όσους και όσες δεν επέλεξαν να αυτοχειριαστούν.
Έτσι η συντριπτική πλειοψηφία προάγεται με συνεκτίμηση των ειδικών συνθηκών (διδασκαλία και εξετάσεις από απόσταση λόγω της επιδημίας – αποχώρηση δική μου). Εύχομαι στους υπόλοιπους η αλλαγή του διδάσκοντα να τους βγει σε καλό.
Καλή ακαδημαϊκή συνέχεια με υγεία και ολοκλήρωση των σπουδών σας!
Δημήτρης Β. Σερεμέτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων”